2015. március 15., vasárnap



Kalibráló "szett"
Autófókusz kalibrálás egyszerűen

Kezdjük ott, hogy a digitális fényképezőgép gyártók és persze az internetes jó nevű fényképezőgép és objektív tesztelő honlapok szerkesztői is igen nagy vonalúan kezelik ezt a kérdést. Hogy mire gondolok a következő példával tudnám illusztrálni a téma fonákságát. Veszünk egy autót. Senki, de senki nem gondol arra, hogy a kilométer órát kalibrálja. Az úgy jó ahogy van. Jól használható arra amire tervezték. Nos, itt a digitális tükörreflexes gép minimum százezres kiadással, ráteszünk egy gyári objektívet és azt látjuk, nem éles a felvétel. Tehát nem használható az objektív úgy, hogy elkészítsük vele azt a  kiváló képet, amit egyébként az autófókusz gyengesége okán nem tudunk elkészíteni. Hogyan fordulhat elő az a helyzet, hogy ezt mindenki tudja, de gyártók nem tesznek ellene semmit. Ad egy-két tanácsot, aztán itt be is fejezte. Marad az internet. Némi kutatás után rá kell jönni, hogy nekünk kell megoldani ezt a technikai problémát. Nekem az a véleményem, ha gép autófókuszának alapvető pontatlansága okozza a bajt, akkor a gyártóknak kellene gondoskodni a megoldásról is. Minimum az ingyenes képnézegető szoftvernek kellene tartalmaznia az autófókusz állításának segédletét. Bár azt tegyük hozzá, az is valami, hogy legalább a fényképezőgépek menüje lehetőséget ad a kalibrálásra.
Na, térjünk a tárgyra. Bizonyára sok módszer van a kalibrálásra.Ezeket érdemes tanulmányozni. Nekem is van egy amit szívesen megosztok mindenkivel akit érdekel a téma.
Legelőbb az autófókusz alapfogalmakat érdemes átfutni, persze csak röviden.
Kontraszt alapú autófókusz előnye, hogy pontos. Hátránya, hogy lassú és kontrasztszegény témánál elveszíti a fókuszálási pontot.
Fázisdetektoros autófókusz gyors és érzékeny, de a fókuszáló egység egy másod tükör mögött van, így a pontossága függ a gép összeszerelési minőségétől és a használt objektívek összehangoltságától.
Mi a fázisdetektoros autófókuszt használjuk naponta és ez az  amit kalibrálni kell minden egyes objektívhez.
A kalibrálás azt jelenti készítünk néhány teszt felvétel ami alapján eldöntjük melyik a legjobb. Ehhez vagy kinyomtatunk teszt ábrát, vagy valamilyen kalibráló készüléket használunk. Ilyen van készen vagy készíthetünk mi is valami hasonlót.Példák a netten. találhatók Lehet egy könyv sík fedlapja is amit én is szívesen használok. Ezek a módszerek csak többszöri és eltérő világítás után vezetnek korrekt eredményhez.
Van kalibráló szoftver is amivel pontosabban és a fókusz pontokra lebontva lehet elvégezni műveletet.
Az általános szabályok a következők. Az objektív csak teljes nyílással és stabilizátor nélkül használatos, raw képeket érdemes készíteni és állványra kell a fényképezőgépet tenni.
A módszerem a következő.
Asztalra teszek egy függőlegesre állított könyvet, mellé teszem a lámpát a fókuszálás miatt illetve mint folyamatos megvilágítás a második sorozathoz. Állványra teszem a gépet bevízszintezve. Beállítom "M"-re 160/2,8 (vagy amit enged a objektív). Beállítok egy vakut  nem a beépítettet, amivel megvilágítom a témát. A vakut nem szokták használni, pedig szerintem célra vezető. A képek elkészítését követően számítógépen a képnézegetőt 100%-ra téve a képeket  összehasonlítom.

Első sorozatban készítek egy élőképes felvételt  (kontraszt autófókusz), majd vissza kapcsolom a gépet (fázis detektoros autófókusz)és készítek egy nullás kalibrált képet. Ezzel rögtön látom a számítógépen differenciát. Ha teszünk a könyv mellé egy vonalzót akkor láthatjuk az eltérés irányát is.
Második sorozatban készítek egy előképes vakus felvételt valamint vakus -20,-15-10,-5,0,+5,+10,+15,+20  képet. Ezután készítek a lámpa megvilágítással "A" előválasztással / minimális rekesz +20,+15,+10,+5,0,-5,-10,-15,-20  és végén egy élőképes felvételt. Ezzel elég jól meghatározhatjuk az optimális beállítás értékét.

Harmadik sorozatban egyesével állítom a kalibráló skálát. Elsőként ismét vakuval "M" állásban egy élőképes expozíció után a legjobbnak ítélt érték alá és főlé három-három lépésben készítek képet. A lámpa fényévél "A" állásban az előző sorozat fordítottját készítem el. A végén ismét előképes felvétel az összehasonlítás megkönnyítésére.

Ez sem ad abszolút pontos eredményt, ezért érdemes megismételni később más világítási helyzetben is az autófókusz kalibrálást.
Kontraszt autófókusz

Fázis alapú autófókusz "0"

Fázis alapú autófókusz "-15"
Összegezve a módszeremet. Minden sorozatot oda-vissza vakuval és folyamatos fénynél is megcsinálom. Minden sorozat elején és végén az összehasonlításhoz egy-egy kontraszt fókuszos képet készítek.